Jak pečovat o nábytek z masivu nebo dýhy

19. 6. 2017

 

 

Nábytek vyrobený ze dřeva volně dýchá, voní, přijímá a vydává vůně do svého okolí, absorbuje vlhkost. Vytváří zdravé klima v interiéru. Pokud není povrchově mořený nebo lakovaný, jeho finální vrstvu tvoří přírodní oleje a vosky. Správně ošetřený masivní povrch je antistatický, odpuzuje prach a špínu a vypadá i po letech jako nový. Chce to ale pravidelnou údržbu.

Ošetření nábytku z masivu

 • Povrch nábytku musí být ošetřen olejem nejlépe z čisticí sady dodávané výrobcem. Olej je nutné nanést v dostatečné vrstvě, ponechat chvíli vsakovat, přebytek pak vytřít suchým hadříkem.
 • Po jakémkoliv rozlití tekutiny nebo ušpinění od potravin je nutné povrch co nejdříve setřít. To samo o sobě opravdu stačí, a je-li povrch dostatečně nakonzervován z předchozí údržby, bude jeho povrch zcela v pořádku.
 • Jestliže bylo dřevo v kontaktu s nečistotou déle, nebo když je nábytek špinavý od tužky, fixu apod., je nutné použít speciální brusnou houbičku a povrch jemným broušením (ničím jiným!) zbavit dané nečistoty. Poté je nutné ošetřit olejem.
 • Dojde-li k nárazu tupého předmětu a vznikne důlek (bez přetržení vláken), je možné mírným a opakovaným napařením povrchu žehličkou defekt zlikvidovat. Promáčklé dřevo se vrátí do původní podoby. Opravené místo opět ošetříme olejem.
 • V případě hrubého poškození povrchu - hluboké škrábance, rýhy apod., je oprava opět možná pomocí speciální brusné houbičky, a to do hloubky 4 mm masivního dřeva. Ale spíše doporučujeme předat nábytek zpět truhlářské firmě, která povrch přebrousí a zcela zrestauruje. Masivní dřevo má na rozdíl od laminovaných nebo dýhovaných povrchů velkou výhodu, protože u něj je oprava možná.
 • Pozor na horké hrnce/ nádobí. Použijte vždy podložku. 
 • Máte-li masivní nábytek v koupelně, pozor na působení zubní pasty. Vyvarujte se také dlouhodobému působení vody. 

Čištění nábytku z masivu

 • Plochu otřeme vlhkým, nejlépe mikrovláknovým hadříkem, a zbavíme nábytek veškerého prachu a nečistot. Pak je dřevo připraveno k dalšímu ošetření.
 • Protože dřevo se moc nemusí s vodou, je lepší k jeho čištění použít prostředky na alkoholové bázi. Pokud se chcete zbavit „zapatlaných“ míst od rukou, stačí takové místo potřít navlhčeným hadříkem s trochou mýdla.
 • S velkou vrstvou prachu si hravě poradí navlhčený hadřík s pár kapkami jablečného octa. Pokud se vám na světlém dřevěném nábytku udělají rýhy, hravě je odstraníte bílou vazelínou nebo směsí ze lžičky octa a lžičky oleje.
 • Pokud už váš dřevěný nábytek něco pamatuje a už se tolik neleskne, přetřete ho hadříkem namočeným v troše olivového oleje. Jako bonus navíc se z něj bude lépe utírat prach.

Tip proti prachu

Smícháme litr vody, 2 lžičky octa a lžičku glycerinu, vzniklou směs nakapeme na hadřík a nábytek otřeme.

Doporučujeme:

Vosková údržba a čisticí prostředek sprej OSMO – čistí a regeneruje zároveň, zásobuje dřevo přírodními tvrdými vosky.

Wisch-Fix OSMO – pravidelné čištění na vlhko – vysoce účinný koncentrát na pravidelné vlhké čištění a údržbu. Doplňuje potřebné olejové látky a nevysušuje.