Dětské pokoje II - Děti a teens školou povinné
Povinná školní docházka je pro dítko i rodiče jeden z nejdůležitějších milníků v jeho životě.
A právě v tento moment se království plyšových mazlíčků, panenek, autíček, stavebnic, skládaček a dalších dětských nezbytností pomaličku mění na dětskou pracovnu. Přitom ale musí zůstat dostatečný prostor k odpočinku i ke hře, stupňují se nároky na úložné prostory.
Bez pracovního stolu se neobejdu
Pracovní stůl není jen deska na nožkách, ke které přistrčíte židli. K plánování pracovního místa přistupujte prakticky a funkčně, uvědomte si, kolik času dítě u stolu stráví. Nejde jen o prostor, kde si malý školák napíše úkol, velmi pravděpodobně si u stolu bude také hrát, malovat, tvořit, stavět, kreslit, číst…
Stůl umístěte ideálně u okna a to tak, aby pravákům přicházelo světlo zleva a naopak. Pracovní deska by měla být dostatečně veliká, doporučujeme rozměry 85cm x 120cm (nebo 150cm), a v ideálním případě také výškově nastavitelná (pohybuje se mezi 50 -75 cm dle výšky dítěte), nechcete-li stůl každé dva roky měnit. Optimální výšku snadno zajistí teleskopické nohy. Maximální šířka stolu samozřejmě není omezena, čím širší, tím větší pracovní i odkládací plocha, záleží na prostorové dispozici dětského pokoje. Hloubka stolu by ale měla být min. 65 cm. Pracovní část desky může mít regulovaný náklon, pro čtení se doporučuje 25-30°pro psaní 10-15°. Počítáte-li s tím, že vaše dítko časem dostane počítač nebo notebook, budete jej potřebovat na stůl umístit. Monitor by měl být na pevné podestě ve výšce očí dítěte. Klávesnici naopak můžete schovat pod pracovní desku na výsuvnou poličku.
Co se materiálu týká, doporučujeme lamino, je odolné, poměrně levné, vyrábí se ve velkém množství dekorů, takže jej snadno sladíte s barvami v celém pokoji. Maličko dražší alternativou jsou pak stříkané MDF desky. Na pracovní plochu nevolte lesklý materiál, vaše dítě by z něj mohly bolet oči. Sklo je sice velmi nadčasové a moderní, ale nepůsobí bezpečně a je chladné.
Židle může růst spolu se mnou
Ani výběr židle nepodceňujte. Ideální je volit židli na kolečkách s výškově nastavitelným sedákem, zády i opěrkami. Moderní pracovní židle mohou s vaším dítětem růst od zahájení povinné školní docházky až do dospělosti.
Kvalitní a dostatečný přísun světla šetří moje oči
Věnujte pozornost osvětlení dětského pokoje. Centrální světlo na stropě není dostačující pro práci a často ani pro hru. Pracovní lampa ke stolu je samozřejmostí, pokud jste zvyklí si s dítětem číst v posteli, budete potřebovat i dostatečný zdroj světla k posteli. Malá polička na odložení knihy nebo později třeba telefonu či mp3 přehrávače je pohodlným bonusem.
Rychle schovat nepořádek
Dobře promyšlený systém úložných prostor je výhrou pro dítě i pro vás. Výsuvný šuplík pod postelí může sloužit k ukládání ložního prádla. Postel bude ustlaná coby dup a vaše ratolest bude mít prostor pro válení a odpočinek během dne. Praktické jsou také výsuvné šuplíky na kolečkách pod psací stůl, kam se bez problémů a hlavně rychle dají schovat školní i výtvarné potřeby. Výsuvné boxy do polic mohou být úložištěm výtvorů školního i mimoškolního vyrábění.
Plyšáky na poličkách časem nahradí knihy nebo elektronika.
Praktickými pomocníky mohou být věšáky na oblečení, takový němý sluha je ideálním místem pro centralizaci nošeného oblečení a přeci jen je pak jednoduší sbalit do prádelního koše celou hromádku naráz, než sbírat kousky oděvů po celém pokoji. Známe to všichni - k prádelnímu koši je to přeci tak daleko J.
Můj hrad, můj svět, má skrýš
Při zařizování dětského a zároveň studentského pokoje držte pevně v rukou jeho praktickou stránku, tu vizuální ale řešte s malými obyvateli této místnosti. Vždyť se přeci jedná především o jejich království, a aby se tam cítili dobře, potřebují prostor uchopit podle svého. Navíc, budou-li se na zařizování podílet, naučí se mít ke svým věcem vztah.