Moderní kuchyně

19. 3. 2015

Kuchyně je právem považována za srdce domova. Aktuální trendy velí přemýšlet a následně plánovat a realizovat kuchyně tak, aby splňovaly nejenom estetické požadavky majitele, ale především byly funkční, komfortní a ekonomicky nenáročné. Cesta k nové kuchyni se může zdát laikovi zpočátku složitá, nicméně dokážete-li definovat své priority a požadavky, určitě dosáhnete vysněného cíle a srdce vašeho domova bude bít ve správném rytmu.

Pracujte s prostorem, který máte k dispozici

Chcete kuchyňskou linku s ostrůvkem? Líbí se vám tvar písmene L nebo U? Nemáte rádi vysoké skříňky? To vše se dá při plánování kuchyně zohlednit, ale pouze v případě, že vám to dovolí prostorová dispozice.

Máte-li pro kuchyň k dispozici maličký tmavý kout, vrchním skříňkám se nejspíš nevyhnete, i když v nějaké míře je mohou nahradit dobře promyšlené poličky s dostatečným úložným prostorem. Rozhodně ale doporučujeme volit jednoduché linie skříněk ve světlých barvách s využitím skla a vhodným tematickým nasvícením. Prostor se tím opticky zvětší.

Máte-li naopak prostoru na rozdávání, můžete se s kuchyní „roztahovat“ dle libosti. Pozor ale, abyste při přípravě jídla nenaběhali kilometry, i v tomto případě by funkční sektory kuchyně měly na sebe logicky navazovat. Můžete také sáhnout po tmavších barvách výraznějších odstínů.

Nezapomínejte však na to, že kuchyně s vámi bude nejspíš desítky let. Jste přesvědčeni o tom, že vás třeba výrazná červená barva bude bavit i po letech?

Kování je základ

Moderní kuchyně by měla splňovat v maximální míře nároky majitele, její údržba by ale neměla být náročná. Dobře zvolený materiál je základním kamenem vaší spokojenosti.

Korpus kuchyně (nepohledové plochy) se většinou vyrábí z lamina, měl by mít však tloušťku minimálně 18 mm a rozhodně jej doporučujeme osadit kvalitním kováním, které zajistí funkčnost i po letech užívání. Např. Blum - nejkvalitnější kování v Evropě, kompletní sortiment, obrovská variabilita, doživotní záruka.

Pohledové plochy

 

Lamino / Dýha / Lakované materiály

Dvířka skříněk jsou to, co vidíme na kuchyni jako první. Trendem jsou dvířka lakovaná, jejichž bezespornou výhodou je nepřeberné množství odstínů a barev. Praktická jsou také pro svou odolnost vůči vodě, páře a zvýšeným teplotám spojeným s tvorbou pokrmů. Nicméně je třeba počítat s tím, že na lesklém laku prostě půjde vidět každý otisk prstu.

Jste-li v kuchyni skutečně často, vhodnou alternativou mohou být dvířka lakovaná do hedvábného matu nebo polomatu/pololesku. Stejně tak je tomu i v případě dekoru dřeva. Zalakovaná dvířka jsou mnohem lépe chráněná před těmito vlivy než dvířka foliovaná či dvířka laminová olepená ABS hranou.

Pracovní desky a zádové panely

Klasické pracovní desky se vyrábí z laminátu s přední postformingovou (zaoblenou) hranou. Vhodnou a čím dál častější variantou jsou pracovní desky z umělého kamene, například corian. Je velmi hladký, nenasákavý, snadno se udržuje, spoje nejsou viditelné.

Z corianu se také vyrábí např. dřezy, takže pracovní plocha může působit velmi jednolitě. Poškození se dají snadno opravit a k dispozici je celá škála různých odstínů.

Zádové panely jsou důležitým a praktickým prvkem moderní kuchyně. Buď mohou být totožné s pracovní deskou, nebo z lakovaného či nejrůzněji potištěného skla. Navíc je možné je barevně upravovat dle odvahy zákazníka nebo architekta skutečně na míru.

Stále častěji se objevují nejrůznější stěrky či omyvatelné nátěry. Každopádně ale obě varianty navazují přímo na pracovní desku, takže se vyhnete nehezkým lištám, oddělujícím záda kuchyně od pracovní plochy. Toto zaručujeme v případě, že se o realizaci postará naše společnost.

Spotřebiče

 

Nabídka spotřebičů, ať již volně stojících nebo vestavných, je nepřeberná. Zde radíme skutečně se zamyslet, co a v jaké míře v rámci přístrojů potřebujete.

Za praktické minimum považujeme kvalitní varnou desku (indukční), náklady na její pořízení se vám velmi brzy vrátí s úsporou energie i času. Troubu si můžete nechat zabudovat tak, abyste se k ní nemuseli ohýbat.

Myčka opět ušetří váš čas i náklady na vodu a energii, navíc se vám díky ní bude snadněji udržovat pořádek.

Lednice s mrazničkou nebo bez je otázkou vašich zvyklostí při nakupování a skladování potravin. Mikrovlnná trouba, drobné spotřebiče, kvalitní kávovar nebo např. vinotéka jsou dalšími praktickými pomocníky. Naším přednostním doporučením jsou spotřebiče značky Bosch a Siemens.